Aktualności
Nagrobek Jana Schimsera - Cm. Łyczakowski we Lwowie 23.12.24
Cmentarz Łyczakowski we Lwowie na Ukrainie jest od kilkunakstu lat pod opieką polsko-ukraińskiego zespołu konserwatorskiego. W roku 2024 dzięki ich pracy udało się wykonać prace przy dziewietnastowiecznym nagrobku Jana Schimsiera oraz jeg... »
Kolumna Św. Rocha w Załoźcach gotowa 23.12.24
Prace konserwatorskie realizowane przez konserwatorów dzieł sztuki Piotra Maślankę i Witolda Butkiewicza trwały dwa lata. Dzięki dofinansowaniu uzyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskanym w l... »
Konserwacja okien witrażowych w Kolegiacie pw. Św. Wawrzyńca w Żółkwi 23.12.24
Projekt polegał na wykonaniu prac konserwatorskich przy Kolegiacie pw. Św. Wawrzyńca w Żółkwi. W ramach projektu wykonano prace konserwatorskie przy dwóch oknach witrażowych w prezbiterium. Oszklenia witrażowe w prezbiterium kolegiaty by... »
Prace konserwatorskie w Kościele św. Mikołaja Biskupa w Kamieńcu Podolskim
Barokowy zespół klasztorny oo. dominikanów, którego integralną częścią jest kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w Kamieńcu Podolskim, powstał na początku XVII wieku, mniej więcej sto lat po tym, jak na teren ten przybyli dominikanie. Okoliczności zewnętrzne niejednokrotnie nie sprzyjały świątyni. W XVII I XVIII wieku w wyniku zniszczeń wojennych i pożarów musiała być kilkukrotnie przebudowywana. W 2. połowie XVII wieku, podczas oblężenia Podola przez Turków, pełniła funkcję meczetu. W 1843 roku, w wyniku kasaty zakonu budynek zaczął pełnić funkcję kościoła parafialnego. Po II wojnie światowej został odebrany wiernym i zamieniony na archiwum oraz areszt NKWD. Degradacji oryginalnej struktury, zachowanego wystroju malarskiego i wyposażenia świątyni dopełnił w 1993 roku pożar. W latach 90. XX wieku kościół zwrócono wiernym. Od 1998 roku opiekują się nim pełniący tam posługę duszpasterską oo. paulini.
Prace restauratorsko-konserwatorskie w kościele stanowią dla Fundacji jedno z największych wyzwań. Ogrom zniszczeń i olbrzymi zakres koniecznych do wykonania prac wskazują, że wykonanie tego zadania prawdopodobnie potrwa wiele lat.
Tegoroczny etap prac konserwatorskich objął konserwację dekoracji sztukatorskich oraz portalu prowadzącego do Kaplicy Ukrzyżowanego Pana Jezusa z lewej – północnej nawy kościoła wraz z fragmentem dekoracji sztukatorskiej nad portalem.
Zadanie było realizowane przez zespół pod kierownictwem Anny Kudzi.
Prace realizowane były przez partnera Fundacji – Towarzystwo Tradycji Akademickiej, ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.