Aktualności
Nagrobek Jana Schimsera - Cm. Łyczakowski we Lwowie 23.12.24
Cmentarz Łyczakowski we Lwowie na Ukrainie jest od kilkunakstu lat pod opieką polsko-ukraińskiego zespołu konserwatorskiego. W roku 2024 dzięki ich pracy udało się wykonać prace przy dziewietnastowiecznym nagrobku Jana Schimsiera oraz jeg... »
Kolumna Św. Rocha w Załoźcach gotowa 23.12.24
Prace konserwatorskie realizowane przez konserwatorów dzieł sztuki Piotra Maślankę i Witolda Butkiewicza trwały dwa lata. Dzięki dofinansowaniu uzyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskanym w l... »
Konserwacja okien witrażowych w Kolegiacie pw. Św. Wawrzyńca w Żółkwi 23.12.24
Projekt polegał na wykonaniu prac konserwatorskich przy Kolegiacie pw. Św. Wawrzyńca w Żółkwi. W ramach projektu wykonano prace konserwatorskie przy dwóch oknach witrażowych w prezbiterium. Oszklenia witrażowe w prezbiterium kolegiaty by... »
Inwentaryzacja Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie 2016 (Ukraina)
W 2016 roku Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, wspólnie z Towarzystwem Tradycji Akademickiej kontynuowały projekt kompleksowej inwentaryzacji nagrobków na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie rozpoczęty w 2013 roku. Projekt od 2014 roku, z powodu postępującej degradacji zabytków, rozszerzony jest o przyspieszoną ewidencję polskich grobów powstałych przed 1945 roku .
Inwentaryzacja grobów w 2016 roku objęła kwatery 26-28 i 30-42, a jej efektem jest pozyskanie danych dotyczących 641 polskich grobów.
Przyspieszona ewidencja objęła kwatery 5-8, co pozwoliło na jej zakończenie. W latach 2014-2016 zaewidencjonowano łącznie około 6000 polskich grobów.
Efektem realizacji tego projektu będzie stworzenie dostępnej online bazy nagrobków na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Zadanie ma charakter międzynarodowy, realizowane przez polsko-ukraińskie zespoły inwentaryzacyjne. Prace koordynowali ze strony polskiej: Anna Lewkowska, Jacek Lewkowski i Wojciech Walczak, a ze strony ukraińskiej dr Tatiana Kłymeniuk.
Zadanie realizowane było dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej przyznanych Towarzystwu Tradycji Akademickiej (partnerowi Fundacji) w ramach programu “Dziedzictwo Kulturowe”, priorytet: “Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”.