Aktualności

Prace na nekropoliach w Krzemieńcu 31.07.19

W dniach 14-21 lipca 2019 roku Towarzystwo Tradycji Akademickiej, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz XXVII L.O. im. Tadeusza Czackiego w Warszawie przeprowadziły projekt porządkowania zabytkowej nekropolii w Krzemieńcu. To już druga edycja... »

Zamykamy obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich 1.07.19

Dziś zamykamy kilkudniowe obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich, dziekujemy wszystkim za przybycie i wspaniałą zabawę. Odwiedziło nas przeszło dwustu korporantów z czterech krajów i czternastu ośrodków akademickich oraz przeszło tr... »

Rozpoczął się 56. Komersz Narodów Bałtyckich 29.06.19

Szanowni Państwo! Dziś rozpoczął się współorganizowany przez nas 56. Komersz Narodów Bałtyckich! Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich otwartych punktach programu, szczegóły programu na stronie:  www.bnk2019.eu . Do zobaczenia!

Kwatera rodziny Platerów na Cmentarzu w Patmali

« powrót

Kwatera rodziny Platerów-Zyberków na Cmentarzu w Patmali

Kwatera Rodziny Platerów-Zyberków na cmentarzu w Patmali jest jedną z najciekawszych (o ile nie najciekawszą) zachowaną nekropolią rodzinną na terenie dawnych Inflant Polskich (Łatgalii). Nagrobki na cmentarzu wykonane są z granitu, piaskowca i żeliwa.

Oprócz wartości artystycznej, zwłaszcza unikatowego zespołu nagrobków żeliwnych, cmentarz ma duże znaczenie historyczne. Położony jest w pobliżu folwarku o tej samej nazwie, należącego do dóbr Liksna (Likszna), własności Plater-Zyberków. W pałacu w Liksnie, niestety niezachowanym do naszych czasów, wychowała się Emilia Plater. Położony nieopodal cmentarz w Patmali ma więc niezwykłe znaczenie dla miejscowych Polaków. Tam spoczywają bliscy krewni tej najsłynniejszej Polki związanej z Inflantami Polskimi – współczesną Łatgalią.

 

Stan zachowania nagrobków (uszkodzenia i przerdzewienia) wymagał podjęcia natychmiastowych prac restauratorsko-konserwatorskich. W 2014 r. poddano konserwacji zespół żeliwnych nagrobków: Leona Zyberka (lat 22, zm. 1843 r.), Jadwigi Zyberkówny (lat 28, zm. 1840 r.), Józefy z Zyberków Plater (lat 32, zm. 1842 r.), Fabiana Platera (lat 68, zm. 1882 r.)

 

Zadanie realizował zespół pod kierunkiem Władysława Wekera

 

Zadanie finansowane było dzięki środkom Ministra Spraw Zagranicznych przyznanych Towarzystwu Tradycji Akademickiej w ramach Konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”. Partnerem Towarzystwa była Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz Związek Polaków na Łotwie w Daugavpils.