Aktualności

Zakończenie prac w Kolegiacie pw. Św. Wawrzyńca w Żółkwi 2023. 23.11.23

W 400 lat po konsekracji Kolegiaty pw Świętego Wawrzyńca w Żółkwi zakończyliśmy kolejny etap prac konserwatorskich realizowanych przy tym obiekcie. Pracami został objęty zewnętrzny kamienny fryz od strony południowo wschodniej z... »

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie - zamknięcie prac konserwatorskich 8.11.23

Towarzystwo Tradycji Akademickiej zakończyło tegoroczne prace na Łyczakowskim Cmentarzu we Lwowie.  W ramach projektu pn.  Prace restauratorsko-konserwatorskie i inwentaryzacyjne na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, Ukraina, etap... »

Zakończenie I etapu prac przy Kolumnie św. Rocha w Załoźcach 31.10.23

Kolumna św. Rocha w Załoźcach na Ukrainie. Prace konserwatorskie w 2023 r. W ramach tegorocznych prac przy obiekcie usunięto wtórną spoinę cementową z kawałkami piaskowca na którą osadzono figurę. Kolejnym etapem było zabezpiec... »

48. Komersz Narodów Bałtyckich

« powrót

Komersz Narodów Bałtyckich

W dniach 13-15 maja 2011 r. w Warszawie miał miejsce zjazd kilkuset korporantów z Polski, Łotwy, Estonii i Niemiec.

 

Komersz Narodów Bałtyckich to cykliczna impreza odbywająca się raz do roku w jednym z państw basenu Morza Bałtyckiego: Niemczech, Łotwie i Estonii. Początki tradycji Komerszu sięgają jeszcze XIX wieku, kiedy podobne imprezy organizowane były na Politechnice w Rydze oraz na Uniwersytecie w Dorpacie. Współczesna edycja komerszy zapoczątkowana została w 1964 r. w Niemczech Zachodnich, a po upadku komunizmu w Europie Środkowej organizowana jest także na Łotwie i w Estonii. W 2011 r. po raz pierwszy w 48-letniej historii Komersz Narodów Bałtyckich odbędzie się w Polsce.


Komersz Narodów Bałtyckich jest forum wzajemnego poznania i współpracy młodzieży z korporacji studenckich państw, które nawiązują do tradycji bałtyckich. Rokroczne spotkania owocują nie tylko nawiązaniem wzajemnych przyjaźni, ale także kontaktów naukowych, biznesowych czy kulturalnych.


W Komerszu Narodów Bałtyckich uczestniczą członkowie 57 korporacji studenckich z Polski, Niemiec, Łotwy i Estonii. Najstarsze korporacje zostały założone jeszcze w XIX wieku (np. Konwent Polonia w 1828 r. w Dorpacie, Arkonia w 1879 i Welecja w 1883 w Rydze) i nieprzerwanie funkcjonują do dzisiaj. Korporacje zrzeszają studentów i absolwentów uczelni wyższych, wyróżniających się pod względem nauki i zaangażowania społecznego. Komersz Narodów Bałtyckich jest imprezą, która gromadzi przedstawicieli inteligencji i grup opiniotwórczych z krajów nawiązujących do bałtyckich tradycji.


Komersz Narodów Bałtyckich jest także platformą wymiany kulturowej. Każdorazowo organizator wykorzystuje zjazd do promocji swojej Ojczyzny wśród jego uczestników, co ma wyjątkowo duże znaczenie, zwłaszcza w kontekście polityki regionalnej Unii Europejskiej.


Sam Komersz jest ważnym wydarzeniem kulturalnym i towarzyskim. Na utrwalony kilkudziesięcioletnią tradycją program składają się m.in.: bal charytatywny, który gromadzi licznych przedstawicieli nauki, kultury, biznesu i życia publicznego; uroczysta akademia, w której często biorą udział najwyżsi przedstawiciele władz akademickich i państwowych; oraz sam komersz będący rodzajem uroczystej kolacji, podczas której przedstawiciele poszczególnych krajów prezentują własne tradycje akademickie.


48. edycja Komerszu Narodów Bałtyckich, która miałą miejsce w Warszawie w dniach 13-15 maja 2011 r. była pierwszą, która odbywała się w Polsce. Organizorami byli: Korporacja Akademicka Arkonia i Towarzystwo Tradycji Akademickiej.


Patronat honorowy nad Komerszem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski.

Projekt ma odrębną stronę internetową: www.knb2011.pl