Aktualności

Prace na nekropoliach w Krzemieńcu 31.07.19

W dniach 14-21 lipca 2019 roku Towarzystwo Tradycji Akademickiej, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz XXVII L.O. im. Tadeusza Czackiego w Warszawie przeprowadziły projekt porządkowania zabytkowej nekropolii w Krzemieńcu. To już druga edycja... »

Zamykamy obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich 1.07.19

Dziś zamykamy kilkudniowe obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich, dziekujemy wszystkim za przybycie i wspaniałą zabawę. Odwiedziło nas przeszło dwustu korporantów z czterech krajów i czternastu ośrodków akademickich oraz przeszło tr... »

Rozpoczął się 56. Komersz Narodów Bałtyckich 29.06.19

Szanowni Państwo! Dziś rozpoczął się współorganizowany przez nas 56. Komersz Narodów Bałtyckich! Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich otwartych punktach programu, szczegóły programu na stronie:  www.bnk2019.eu . Do zobaczenia!

48. Komersz Narodów Bałtyckich

« powrót

Komersz Narodów Bałtyckich

W dniach 13-15 maja 2011 r. w Warszawie miał miejsce zjazd kilkuset korporantów z Polski, Łotwy, Estonii i Niemiec.

 

Komersz Narodów Bałtyckich to cykliczna impreza odbywająca się raz do roku w jednym z państw basenu Morza Bałtyckiego: Niemczech, Łotwie i Estonii. Początki tradycji Komerszu sięgają jeszcze XIX wieku, kiedy podobne imprezy organizowane były na Politechnice w Rydze oraz na Uniwersytecie w Dorpacie. Współczesna edycja komerszy zapoczątkowana została w 1964 r. w Niemczech Zachodnich, a po upadku komunizmu w Europie Środkowej organizowana jest także na Łotwie i w Estonii. W 2011 r. po raz pierwszy w 48-letniej historii Komersz Narodów Bałtyckich odbędzie się w Polsce.


Komersz Narodów Bałtyckich jest forum wzajemnego poznania i współpracy młodzieży z korporacji studenckich państw, które nawiązują do tradycji bałtyckich. Rokroczne spotkania owocują nie tylko nawiązaniem wzajemnych przyjaźni, ale także kontaktów naukowych, biznesowych czy kulturalnych.


W Komerszu Narodów Bałtyckich uczestniczą członkowie 57 korporacji studenckich z Polski, Niemiec, Łotwy i Estonii. Najstarsze korporacje zostały założone jeszcze w XIX wieku (np. Konwent Polonia w 1828 r. w Dorpacie, Arkonia w 1879 i Welecja w 1883 w Rydze) i nieprzerwanie funkcjonują do dzisiaj. Korporacje zrzeszają studentów i absolwentów uczelni wyższych, wyróżniających się pod względem nauki i zaangażowania społecznego. Komersz Narodów Bałtyckich jest imprezą, która gromadzi przedstawicieli inteligencji i grup opiniotwórczych z krajów nawiązujących do bałtyckich tradycji.


Komersz Narodów Bałtyckich jest także platformą wymiany kulturowej. Każdorazowo organizator wykorzystuje zjazd do promocji swojej Ojczyzny wśród jego uczestników, co ma wyjątkowo duże znaczenie, zwłaszcza w kontekście polityki regionalnej Unii Europejskiej.


Sam Komersz jest ważnym wydarzeniem kulturalnym i towarzyskim. Na utrwalony kilkudziesięcioletnią tradycją program składają się m.in.: bal charytatywny, który gromadzi licznych przedstawicieli nauki, kultury, biznesu i życia publicznego; uroczysta akademia, w której często biorą udział najwyżsi przedstawiciele władz akademickich i państwowych; oraz sam komersz będący rodzajem uroczystej kolacji, podczas której przedstawiciele poszczególnych krajów prezentują własne tradycje akademickie.


48. edycja Komerszu Narodów Bałtyckich, która miałą miejsce w Warszawie w dniach 13-15 maja 2011 r. była pierwszą, która odbywała się w Polsce. Organizorami byli: Korporacja Akademicka Arkonia i Towarzystwo Tradycji Akademickiej.


Patronat honorowy nad Komerszem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski.

Projekt ma odrębną stronę internetową: www.knb2011.pl