Aktualności

Zakończenie prac w Kolegiacie pw. Św. Wawrzyńca w Żółkwi 2023. 23.11.23

W 400 lat po konsekracji Kolegiaty pw Świętego Wawrzyńca w Żółkwi zakończyliśmy kolejny etap prac konserwatorskich realizowanych przy tym obiekcie. Pracami został objęty zewnętrzny kamienny fryz od strony południowo wschodniej z... »

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie - zamknięcie prac konserwatorskich 8.11.23

Towarzystwo Tradycji Akademickiej zakończyło tegoroczne prace na Łyczakowskim Cmentarzu we Lwowie.  W ramach projektu pn.  Prace restauratorsko-konserwatorskie i inwentaryzacyjne na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, Ukraina, etap... »

Zakończenie I etapu prac przy Kolumnie św. Rocha w Załoźcach 31.10.23

Kolumna św. Rocha w Załoźcach na Ukrainie. Prace konserwatorskie w 2023 r. W ramach tegorocznych prac przy obiekcie usunięto wtórną spoinę cementową z kawałkami piaskowca na którą osadzono figurę. Kolejnym etapem było zabezpiec... »

Inwentaryzacja grobów

« powrót

Rejon Preilis (Łotwa)

Inwentaryzacja polskich nagrobków na cmentarzach rejonu Preilis na Łotwie w 2011 r.

W drugiej połowie lipca 2011 r. grupa współpracowaników Towarzystwa Tradycji Akademickiej - członków i sypatyków Korporacji Akademickiej "Welecja" realizowała projekt inwentaryzacji polskich grobów na cmentarzach Rejonu Prele na Łotwie. Podczas tygodniowego pobytu sprawdzono ponad 100 cmentarzy. Na 21 z nich znaleziono i założono karty inwentarzowe przeszło 170 nagrobkom polskim sprzed 1945 r.

Projekt realiowany był we współpracy z Departamentem Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i miał charakter pilotażowy. W kolejnych latach będzie on kontynuowany na większą skalę.