Aktualności

Zakończenie prac w Kolegiacie pw. Św. Wawrzyńca w Żółkwi 2023. 23.11.23

W 400 lat po konsekracji Kolegiaty pw Świętego Wawrzyńca w Żółkwi zakończyliśmy kolejny etap prac konserwatorskich realizowanych przy tym obiekcie. Pracami został objęty zewnętrzny kamienny fryz od strony południowo wschodniej z... »

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie - zamknięcie prac konserwatorskich 8.11.23

Towarzystwo Tradycji Akademickiej zakończyło tegoroczne prace na Łyczakowskim Cmentarzu we Lwowie.  W ramach projektu pn.  Prace restauratorsko-konserwatorskie i inwentaryzacyjne na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, Ukraina, etap... »

Zakończenie I etapu prac przy Kolumnie św. Rocha w Załoźcach 31.10.23

Kolumna św. Rocha w Załoźcach na Ukrainie. Prace konserwatorskie w 2023 r. W ramach tegorocznych prac przy obiekcie usunięto wtórną spoinę cementową z kawałkami piaskowca na którą osadzono figurę. Kolejnym etapem było zabezpiec... »

Fara Witoldowa w Nowogródku

« powrót

Kościół Farny p.w. Przemienienia Pańskiego w Nowogródku (Białoruś)

Od 2011 r. Towarzystwo Tradycji Akademickiej prowadzi prace konserwatorskie  w Kościele Farnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Nowogródku na Białorusi.

Celem projektu jest renowacja tynków i pomalowanie elewacji południowej z kaplicami do styku ze ścianą prezbiterium barokowego Kościoła Farnego w Nowogródku na Białorusi zwanego Farą Witoldową. W związku z wieloletnimi zaniedbaniami fary, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej renowacji elewacji południowej. Realizacja zadania jest  kolejnym etapem przywracania do dawnej świetności jednego z ważniejszych dla dziejów Rzeczypospolitej obiektu pozostającego poza granicami kraju.

 

Barokowy kościół farny p.w. Przemienienia Pańskiego wybudowany został w latach 1719-23 na miejscu wcześniejszej świątyni, ufundowanej przez Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda pod koniec XIV wieku. Świątynia p.w. Przemienienia Pańskiego jest jednonawowa i posiada półkoliście zamknięte prezbiterium. Fasadę, zwieńczoną trójkątnym szczytem, flankują dwie niskie, czworoboczne wieże. W nawie kościoła zachowały się sklepienia kolebkowe, w kaplicach - gotyckie sklepienia żebrowe. Na zewnątrz  świątyni wmurowana jest tablica upamiętniająca ważne wydarzenie, jakie miało miejsce w nowogródzkiej farze w 1422 roku -  ślub króla Władysława Jagiełły z Sonką (Zofią) Holszańską, przyszłą matką królów Władysława Warneńczyka i Kazimierza Jagiellończyka. W kościele znajdują się cenne obrazy: Matki Bożej z Dzieciątkiem i Św. Michała Archanioła, patrona miasta. W kaplicy Bożego Ciała zachowała się marmurowa płyta z 1643 r. fundowana przez kasztelana nowogródzkiego Jana Rudominę Dusiackiego dla uczczenia śmierci brata Jerzego i jego ośmiu towarzyszy poległych w bitwie pod Chocimiem . 12 lutego 1799 roku w farze nowogródzkiej został ochrzczony Adam Mickiewicz. O tym fakcie przypomina pamiątkowa tablica. Fara znacznie ucierpiała podczas kampanii napoleońskiej, kiedy Francuzi urządzili tu magazyn. Świątynia z czasem coraz bardziej niszczała  a władze rosyjskie nie wydawały pozwolenia na remont. Zmiany nastąpiły dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W 1921 roku Komitet Odbudowy Fary, dzięki subwencji rządowej, rozpoczął najpilniejsze prace remontowe. 1 listopada 1922 r. biskup miński Zygmunt Łoziński poświęcił świątynię a w 1929 roku zaprosił do Nowogródka siostry Nazaretanki.  Podczas okupacji hitlerowskiej, 1 sierpnia 1943 roku, 11 sióstr zostało rozstrzelanych przez Niemców.  Ich prochy spoczywają w kościele. Pozostała przy życiu siostra Małgorzata i to ona, wraz z parafianami opiekowała się farą aż do 1956 roku i przyjazdu pierwszego po wojnie proboszcza, ks. Wojciecha Nowaczyka.

Prace konserwatorskie są prowadzone ze środków Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Dziedzictwo Kulturowe” przez i pod nadzorem Kazimierza Patejuka, konserwatora dzieł sztuki, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.